Pri izbovej teplote je amoniak (NH3) bezfarebný toxický plyn. Je veľmi rozpustný vo vode, ktorá sa čoraz viac mení na amónne ióny (NH4+), keď pH klesá na menej ako 9,25, čo je pKa amoniaku/amónia. Na určenie pomeru je potrebné poznať pH vody a následne použiť Henderson-Hasselbachovu rovnicu.
V prírode sa hladina amoniaku vo vode mení. V podzemných vodách amónium zvyčajne pochádza z bakteriálnej degradácie rastlín a zvierat. V povrchových vodách môže naznačovať znečistenie spôsobené skládkami alebo prírodnými príčinami. V akvakultúre sa amoniak/amónium monitoruje spolu s pH kvôli toxicite amoniaku pre ryby. Keď sa pH zvýši nad 8,25, amónium sa premení na plynný amoniak, ktorý je toxickejší ako amónium.
Jedným z hlavných použití amoniaku je výroba kyseliny dusičnej (HNO3). Amónium sa používa v mnohých aplikáciách, napríklad ako základ pre hnojivá, čistiace prostriedky, bielenie v papierenskom priemysle a vo farbách na vlasy. Pri dezinfekcii chlórom (bielidlom) je tiež dôležité merať hladiny amónia, pretože voľný chlór reaguje s amóniom a organickými zlúčeninami za vzniku zlúčenín chlóru. To má za následok znížené dezinfekčné schopnosti v porovnaní s voľným chlórom.
Produkty na tejto stránke sú určené len na meranie aktivity amónnych iónov v teréne. Aktivita amónneho iónu sa meria kvapalinovou membránovou ISE bez ISA. Amónny ISE nemeria amoniak, takže pri pH v rozmedzí 1 pH od pKA (> pH 8,25) bude prítomný amoniak, ktorý sa nemeria. Produkty nachádzajúce sa na stránke parametrov amoniaku merajú oba druhy ako amoniak. Prenosné a stolné fotometre môžu tiež zobrazovať výsledky ako amoniak-dusík alebo amónium. Dostupné metódy zahŕňajú kolorimetrické aj laboratórne merania ISE.