Dezinfekcia je proces zabíjania organizmov spôsobujúcich choroby (alebo patogénov). Chlór (Cl2) je jedným z najpoužívanejších dezinfekčných prostriedkov. Má mnoho aplikácií vrátane pitnej vody, chladiacich veží, čistenia odpadových vôd, dezinfekcie potravín a bazénov, aby sme vymenovali aspoň niektoré.
Chlór je dostupný vo viacerých formách. Môže prísť v kvapalnom, pevnom stave alebo ako plyn, hoci plyn je obmedzený na konkrétnych zákazníkov kvôli svojej toxicite, ak by sa náhodou uvoľnil v uzavretom priestore. K dispozícii sú technológie na výrobu chlóru na mieste pomocou elektrolytickej metódy. V tomto procese sa chlorid sodný používa ako zdroj na chlór. Elektrolytické generátory sa používajú na výrobu veľmi vysokých úrovní chlóru na dezinfekciu zariadení, zatiaľ čo v bazénoch sa používajú na udržiavanie nízkej úrovne chlóru.
Existuje viacero foriem chlóru, ktoré môžu závisieť od pH vody a od toho, či reagovala s inou látkou. Najzákladnejšou formou je voľný chlór alebo voľný zvyškový chlór. To zahŕňa kyselinu chlórnu aj chlórnanový ión. Ktorá forma prevláda závisí od pH. Pri pH okolo 7,2 je pomer HOCl k OCl 50:50. Keď pH klesá a stáva sa kyslejším, HOCl sa zvyšuje. Keď sa pH zvyšuje a stáva sa zásaditejším, OCl sa zvyšuje. HOCl je 100-krát účinnejší pri zabíjaní patogénu ako forma OCl. To môže byť problém pri úprave vody alebo pre majiteľa bazéna, pretože voda s pH nižším ako 7 sa stáva korozívnou pre potrubia používané na prepravu vody. Voľný chlór meraný DPD meria obe formy. Pri meraní pomocou oxidačno-redukčného potenciálu (ORP) bude HOCl generovať väčší oxidačný potenciál ako OCl-. Pri ORP je dôležité najskôr upraviť pH a potom merať ORP, pretože meranie je ovplyvnené pH vody.
Ďalšou formou chlóru je kombinovaný chlór. Ide o chlór, ktorý reagoval s látkou. Kombinovaný chlór už zvyčajne nie je k dispozícii na dezinfekciu. V pitnej vode sa do chlórovanej vody pridáva amoniak za vzniku monochlóramínov. Mono-chlóramíny sa používajú na udržanie bezpečnosti vody. Pri meraní chlóru sa voľný chlór a kombinovaný chlór merajú ako celkový chlór. Na meranie množstva prítomného kombinovaného chlóru sa meranie voľného chlóru odpočíta od celkového množstva chlóru.
Hanna ponúka široký sortiment produktov na meranie chlóru. Ponuka produktov zahŕňa chemické testovacie súpravy, Checker HC, prenosné a stolné fotometre, spektrofotometre a procesné analyzátory. K dispozícii sú rôzne meracie metódy založené na hladine chlóru, ktorá sa má merať. Nízke hladiny (< 5 mg/l (ppm)) sa bežne merajú pomocou DPD, zatiaľ čo vysoké hladiny (do 500 mg/l) sa používajú jodometriou. Mnoho procesných aplikácií bude monitorovať a kontrolovať koncentráciu chlóru meraním oxidačno-redukčného potenciálu (ORP).