Mangán je spojený s minerálmi železa a vyskytuje sa v uzlinách v oceánoch, sladkých vodách a pôdach. Je to nevyhnutný stopový prvok pre rastliny a živočíchy. Mangán sa používa v zliatinách ocele, batériách a potravinárskych prísadách. Bežné vodné druhy sú redukovaný Mn2+ a oxidovaný Mn4+. Chémia mangánu vo vode je podobná chémii železa.
Mangán rozpustný v podzemnej vode je zvyčajne v redukovanom stave (Mn2+). Pri vystavení vzduchu alebo iným oxidantom podzemná voda obsahujúca mangán zvyčajne vyzráža čierny MnO2. Zvýšené hladiny mangánu preto môžu spôsobiť škvrny v inštalatérstve/práčovni a kuchynskom riade.
Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo odporúča, aby maximálna hladina mangánu vo vodách na zavlažovanie bola 0,2 mg/l. Sekundárna norma MCL pitnej vody v USA EPA je 50 μg/l.
Mangán je možné merať fotometricky pomocou činidiel. Fotometrická analýza je založená na Beer-Lambertovom princípe absorbancie, pri ktorom je intenzita vytvoreného zafarbenia úmerná koncentrácii mangánu vo vzorke. Produkty fotometrickej analýzy zahŕňajú ručné kolorimetre, prenosné a stolové fotometre a spektrofotometre. Metóda nízkeho dosahu využíva prispôsobenie metódy PAN. Vysokorozsahová metóda využíva prispôsobenie štandardných metód na skúmanie vôd a odpadových vôd, periodátová metóda.