Index lomu je optická charakteristika látky a v nej rozpustených častíc. Index lomu látky je silne ovplyvnený teplotou a vlnovou dĺžkou svetla použitého na jeho meranie. Preto je potrebné dbať na kontrolu alebo kompenzáciu teplotných rozdielov a vlnovej dĺžky. Merania indexu lomu sa zvyčajne uvádzajú pri referenčnej teplote 20 °C (68 °F), ktorá sa považuje za izbovú teplotu.
Index lomu je definovaný ako pomer rýchlosti svetla vo vákuu k rýchlosti svetla v látke. Výsledkom tejto vlastnosti je, že svetlo sa „ohýba“ alebo mení smer, keď prechádza látkou s iným indexom lomu. Toto sa nazýva refrakcia.
Pri prechode z materiálu s vyšším až nižším indexom lomu existuje kritický uhol, pri ktorom sa prichádzajúci lúč svetla už nemôže lámať, ale bude sa odrážať od rozhrania medzi týmito dvoma látkami. Toto sa nazýva úplný vnútorný odraz.
Kritický uhol možno použiť na jednoduchý výpočet indexu lomu podľa rovnice:
sin (Θkritický) = n2/n1
kde n2 je index lomu média s nižšou hustotou; n1 je index lomu média s vyššou hustotou.
Digitálny refraktometer využíva LED na prechod svetla cez hranol v kontakte so vzorkou. Obrazový snímač určuje kritický uhol, pri ktorom sa svetlo už neláme cez vzorku. Špecializované algoritmy potom aplikujú teplotnú kompenzáciu na meranie a konvertujú index lomu na špecifikovaný parameter.
Hanna ponúka digitálne refraktometre na analýzu piva, vína, potravín, morskej vody a glykolu.