Presné riadenie procesu je dôležitým faktorom pre udržanie vysokej kvality výroby, rovnako ako presnosť a presnosť sú kľúčom k výskumu. Teplota je rozhodujúcou premennou vo výrobe aj vo výskume.
Sklenené a kovové teplomery využívajú na meranie teploty fyzikálny zákon tepelnej rozťažnosti. Táto metóda má však obmedzenia v presnosti a dosahu. Sklenená konštrukcia je krehká a predstavuje riziko pre zdravie človeka, ako aj pre životné prostredie. Z týchto dôvodov sa stal nevyhnutným alternatívny spôsob merania teploty. Elektronické teplomery Hanna sú navrhnuté tak, aby odolali mechanickému namáhaniu a extrémnym podmienkam pri zachovaní vysokej presnosti.
Elektronické teplomery poskytujú všestrannosť, rýchlosť a presnosť požadovanú operátormi vo všetkých oblastiach merania teploty. Rýchlosť je dôležitá, keď sa sledované reakcie rýchlo menia. Malé, kompaktné snímače sú vhodnejšie pre tesne usporiadané oblasti, ako je elektronika a iné miniatúrne aplikácie. Elektronické teplomery umožňujú používateľom sledovať maximálne, minimálne a dokonca aj priemerné teploty.
Na splnenie náročných aplikácií našich používateľov sú potrebné špecializované výskumné tímy, presné riadenie procesov, integrované výrobné zariadenia a celkové tímové úsilie. Rozsiahla rada profesionálnych teplomerov Hanna predstavuje skutočné odhodlanie, ktoré sa Hanna zaviazala navrhovať a vyrábať teplomery.
Aj keď je ľahké zobraziť rozlíšenie 0,1 °C pomocou digitálnych teplomerov, neexistuje žiadny vzťah medzi rozlíšením a presnosťou meraní. Nižšie je uvedený zoznam hlavných príčin, ktoré môžu ovplyvniť presnosť merania teploty:
Prístroj: Prístroj môže mať rozšírenú stupnicu a možno získať 19 000 bodov merania. V rámci týchto 19 000 bodov môže nástroj fungovať odlišne z dôvodu vnútornej linearity.
Elektronické komponenty: Vnútorná elektronika má posun, ktorý závisí od teploty okolia. Z tohto dôvodu sa presnosť prístroja uvádza pri špecifickej teplote 20 alebo 25 °C a drift musí byť špecifikovaný pre každý stupeň odchýlky vzhľadom na referenčnú teplotu.
LCD: Tekuté kryštály majú prevádzkové obmedzenie, ktoré je funkciou teploty. Ich normálny rozsah je medzi 0 a 50 °C, ale existujú komponenty, ktoré sú schopné pracovať medzi -20 a 70 °C.
Batérie: Napájanie z batérie prístroja má tiež obmedzenia používania.
Snímač teploty: Toto je samostatná presnosť, ktorá sa pripočíta k chybe prístroja.
Pri všetkých možných silách, ktoré ovplyvňujú presnosť, je nevyhnutné overenie kalibrácie. Teplomery Hanna s CAL Check™ dokážu overiť presnú kalibráciu rýchlo a jednoducho.
Ešte pred niekoľkými rokmi nebola presnosť veľmi kritickým aspektom a tolerancie niekoľkých stupňov neohrozovali proces. Od doby, kedy sa programy analýzy rizík a kritických kontrolných bodov (HACCP) stali v potravinárskom priemysle nevyhnutnosťou, sa presnosť merania stala diskriminačným faktorom. V dôsledku zdravotných rizikových faktorov teraz môže chyba niekoľkých desatín stupňa rozhodnúť o tom, či je možné potraviny ešte uchovávať, alebo sa musia zlikvidovať. V roku 1990 začala Hanna vyrábať teplomery pre programy HACCP našich zákazníkov, aby boli v súlade s novými vládnymi nariadeniami. Čoskoro potom sa Hanna stala lídrom na trhu v Európe vďaka technologickým riešeniam ponúkaným našim používateľom.
Ako už bolo opísané, elektronické komponenty prístroja sa časom posúvajú. Hanna umožnila používateľom jednoduchým stlačením tlačidla overiť, či je odozva prístroja v rámci tolerancie ±0,02 °C.
Systém CAL Check funguje nahradením snímača vnútorným odporom, ktorý zodpovedá 0 °C; teda simuluje odozvu, ktorú by mala teplotná sonda pri 0 °C.
Teplomery Hanna možno rozdeliť do štyroch hlavných kategórií: termistor, termočlánok, Pt100 a infračervené.