V analytickej chémii sa titrácia používa na stanovenie množstva alebo koncentrácie látky známej ako analyt. Pri titrácii sa jedno činidlo (titrant) pomaly pridáva do roztoku obsahujúceho meranú látku (analyt). Pri pridávaní dochádza k chemickej reakcii medzi titračnou látkou a analytom. Bod, v ktorom je reakcia ukončená a je prítomné ekvivalentné množstvo titrantu a analytu (stechiometrický ekvivalent), sa nazýva bod ekvivalencie.
Bod ekvivalencie môže byť určený chemickým indikátorom, ktorý je tiež prítomný v roztoku, alebo merateľnou fyzikálnou zmenou v roztoku, ako je pH, potenciál elektródy alebo absorpcia svetla (farba). V praxi náhla zmena tejto fyzikálnej vlastnosti signalizuje koniec titrácie, ktorý sa nazýva koncový bod. Účelom titrácie je určiť množstvo alebo koncentráciu analytu so známou koncentráciou a objemom titrantu.
Automatická titrácia sa vykonáva pomocou prístrojového vybavenia, ktoré dodáva titranty presne, zastaví sa v koncovom bode a automaticky vypočíta koncentráciu analytu. Titračné systémy zahŕňajú potenciometrické aj Karl Fischer titrátory. Potenciometrické systémy zahŕňajú minititrátory špecifické pre aplikáciu pre základnú analýzu a pokročilé titrátory, ktoré môžu akceptovať pH, ORP, ISE a fotometrické sondy. Pokročilé titračné systémy ponúkajú možnosť pripojenia k autosampleru pre vysokovýkonné testovanie. Pre analýzu obsahu vody Hanna ponúka Karl Fischer titrátory vrátane volumetrickej a coulometrickej verzie.