Vápnik (Ca) je hojne zastúpený prvok v zemskej kôre. Najrozšírenejšími formami vápnika sú uhličitan vápenatý (CaCO3), hlavná zložka mramoru a travertínu a síran vápenatý (CaSO4), hlavná zložka omietky. Vápnik v zásobách vody pochádza z vody prechádzajúcej cez ložiská vápenca, dolomitu, sadry a sadrovcových bridlíc. Koncentrácia sa môže pohybovať od nuly do niekoľkých stoviek miligramov na liter, v závislosti od zdroja a úpravy.
Vápnik vo vode ako uhličitan je primárnou zložkou tvrdosti vody, ktorá môže spôsobiť usádzanie v potrubí alebo rúre. Klasifikácia stupňa tvrdosti vody je meraním parametra „total hadness“, ktorý je súčtom iónov Ca2+ a Mg2+.
Hlavné využitie vápnika je pri výrobe cementov a mált na stavbu budov. Používa sa tiež ako dezoxidačné, odsírovacie a oduhličovacie činidlo pre rôzne zliatiny železa, ako aj spojivo pri výrobe zliatin hliníka, olova, horčíka a berýlia. Ión Ca2+ hrá kľúčovú úlohu v bunkovej fyziológii a biochémii. Vápnik ako stavebný prvok kostí a ulít zvierat je nevyhnutný pre výživu zvierat. Vápnik tiež pomáha rozvíjať korene rastlín a zvyšuje odolnosť a silu rastlinných pletív a stoniek.
Hanna Instruments ponúka množstvo metód na meranie vápnika. Produkty zahŕňajú prenosné a stolné pH/ISE merače, ktoré môžu na priame meranie používať iónovo selektívnu elektródu s tekutou membránou na báze vápnika (ISE). Titrácie vápnika sa môžu uskutočňovať pomocou kalciovej ISE alebo fotometrickej sondy s použitím EDTA ako titračného činidla.
Vápnik sa meria aj fotometricky pomocou činidiel. Fotometrická analýza je založená na Beer-Lambertovom princípe absorbancie. Produkty fotometrickej analýzy zahŕňajú ručné kolorimetre, prenosné a stolové fotometre a spektrofotometre. Fotometrické metódy zahŕňajú chémiu činidiel založenú na metóde Calmagite, ktorá sa nachádza v štandardných metódach skúmania vody a odpadovej vody, oxalátovej metóde a metóde Zincon používanej na meranie vápnika v morskom akváriu na údržbu útesov.
Vápnik sa bežne vyjadruje ako mg/l uhličitanu vápenatého (CaCO3). Prenosné a stolné fotometre umožňujú vyjadrenie vápnika ako francúzskych stupňov (°f), nemeckých stupňov (°dH) a anglických stupňov (°E).